fbpx

10 porad – Jak dbać o dywan mając w domu pieska?

Udostępnij

Share on facebook
Share on linkedin
Share on twitter
Share on email
Właścicielom zwierząt jest szczególnie trudno utrzymać dywany w czystości. No dobra, równie trudno jest rodzicom małych dzieci, ale o tym innym razem. ;) Mamy jednak dobrą wiadomość! Nie musisz rezygnować z dywanów :) aby zachować świeżość i piękny wygląd swojego domu. Oto 10 porad od nas, jak dbać o dywan, mając w domu pieska.

01

łapki

Po spacerach czyść łapki swojgo pieska, dzięki temu nie będzie wnosił do domu piasku, błota i innych zabrudzeń do mieszkania a tym samym na dywan.

02

higiena

Im czystsze zwierzę, tym czystszy dywan. Utrzymuj swojego psa w czystości i porządku, a przekonasz się, że na dywanie będzie mniej bałaganu. Utrzymywanie sierści psa w dobrym stanie ogranicza również ilość sierści, która trafi na Twój dywan, a która jest trudna do usunięcia.

pies spacer

03

Odkurzaj, odkurzaj i…. Odkurzaj

Odkurzaj regularnie, aby uniknąć gromadzenia się włosów i brudu. Pomyśl na inwestycją w odkurzacz, który został stworzony ze szczególnym przeznaczeniem dla właścicieli zwierząt. Stworzymy osoby post z przeglądem takich odkurzaczy.

 jeżeli chcesz ukryć sierść czy brud na dywanie, kup dywan w naturalnych kolorach lub w kolorze umaszczenia swojego pieska.

04

Odkurzaj też...meble

Nie zapomnij również odkurzyć mebli. Nawet jeśli zwierzę nie wejdzie na meble, sierść i brud mogą przedostać się do mebli za pomocą powietrza lub podczas ocierania się. Wszelkie zabrudzenia lub włosy na meblach ostatecznie przedostaną się na podłogę. Dlatego podczas odkurzania odkurz zarówno podłogę, jak i meble. Ja to robię przy pomocy włochatej końcówki od odkurzacza.

05

bądź przygotowany na wypadki

Nawet najlepiej wyszkolony zwierzak może od czasu do czasu mieć wypadek. Posiadanie prostego odplamiacza dla zwierząt domowych może pomóc. Pamiętaj, aby usunąć wszelkie ciała stałe tak szybko, jak to możliwe i dokładnie wysuszyć obszar. Nie pocieraj tylko tamponuj plamę. Przykładaj ściereczkę, tak aby odsączyć brud. Możesz spróbować użyć odplamiacza do dywanów przeznaczonego dla właścicieli zwierząt, jednak bądź ostrożny. Wykonaj próbę koloru gdzieś na brzegu dywanu, w niewidocznym miejscu. Jeżeli nic się nie dzieje spróbój usunąć plamę. Rób to w ten sam sposób w jaki wcześniej osuszałeś plamę. Tamponuj. Nie pocieraj, ponieważ wtedy rozcierasz plamę na większy obszar. Niestety nie jest to idealny sposób usuwania plam. Dlaczego? Bo ten brud mimo wszystko zostaje w runie i osnowie dywanu. Nie posiadając ekstraktora ciężko będzie Ci go usunąć. Jeżeli dywan brzydko pachnie lub plama jest po kilku godzinach nadal widoczna, skontaktuj się z profesjonalną pralnią dywanów. Oddaj dywan do prania. Niestety im dłużej taka plama jest w dywanie tym trudniej ją usunąć.

06

soda oczyszczona

Soda oczyszczona może być stosowana na plamy po odchodach zwierzęcych, aby pomóc wyeliminować lub zamaskować nieprzyjemny zapach. Rozsypujesz na dywan sodę, a po 30 minutach odkurzasz ją. Soda oczyszczona NIE zastępuje jednak dogłębnego czyszczenia dywanów.

karma dla psa

07

karma dla zwierząt

Karma dla zwierząt występuje w różnych formach. Wiele produktów spożywczych zawiera sztuczne barwniki. Jeżeli Twój zwierzak zwymiotuje na dywan, usunięcie plamy może być naprawdę trudne. Kupuj żywność bez sztucznych barwników. Zadbasz nie tylko o zdrowie swojego pupila, ale także zapobiegniesz ewentualnym szkodom dla dywanów w domu. O żywieniu psa sporo możesz przeczytać na blogu Ala Ma Psa.

08

usuń dywan

Czasem trzeba zwinąć dywan. Kiedy? Na przykład kiedy piesek dopiero trenuje załatwianie swoich potrzeb na dworze lub kiedy choruje. Już nie raz trafiały do nas dywany, które były moczone przez psiaki wielokrotnie. Właściciele uznali, że skoro już się raz zdarzyło to poczekają, aż piesek będzie wytrenowany i dopiero oddają dywan do prania. Czasem trwa to 2-3 miesiące. Niestety po takim czasie wywabienie zapachu i plam, szczególnie tych najstarszych może być bardzo trudne. Oczywiście to zależy od wielu czynników, ale czy warto ryzykować całkowitą stratą dywanu? 🙂

09

paznokcie

Regularne obcinanie paznokci Twojego pieska może pomóc w utrzymaniu dywanu w dobrej kondycji. Kiedy zwierzak jest podekscytowany i biega po dywanie, może zaczepiać pasma materiału. To prowadzi do prucia lub niszczenia pętelek w runie. Wszystko zależy od materiału z jakiego jest wykonany dywan. Ostatecznie powstają „gołe placki” bez runa z uwidocznioną osnową dywanu.

10

profesjonalne czyszczenie

Nawet przy największej staranności i rozwadze, zwierzęta domowe mogą sprawić, że dywan nie będzie wydawał się tak piękny, jak przy zakupie. Profesjonalne czyszczenie może sprawić, że Twój dywan odzyska dawną swieżość, odzyska kolory i zyska piękny zapach. Zleć pranie dywanów przynajmniej dwa razy w roku. A jeśli Twojemu pupilowi zdarzają się wypadki to częściej.

dywany, które czyściliśmy dla właścicieli piesków 🙂

Podsumowując, posiadanie pieska w domu i dywanów się nie wyklucza. 😉 Wystarczy zastosować kilka zasad i można cieszyć się bliskością pupila i pięknym wyglądem mieszkania.

potrzebujesz uprać dywan? napisz do nas

Pozdrawiamy!

Ewelina i Sławek

sprawdź podobne artykuły

Powrót do szkoły i rutyna w sprzątaniu

Mamy juz połowę września. W naszej rodzinie to właśnie wrzesień jest początkiem nowego roku. To w tym momencie robimy podsumowania i plany na kolejny rok. Nie w styczniu. A to za sprawą naszej 4 dzieci :). Trójka z nich jest już w placówkach, także jak się domyślacie układanie naszego planu tygodnia wciąż trwa. Mam nadzieję, że do końca miesiąca już wszystko się wyklaruje. 🙂 Koniec wakacji i początek roku szkolnego to też ustalenie na nowo rutyny każdego dnia. W tym rutyny sprzątania.

czytaj dalej

Czy naprawdę warto zlecić profesjonalne pranie dywanu? 

Odpowiem Wam szczerze. Tak – jeśli tylko Cię na to stać. Jeżeli nie, to rozważałabym czy w ogóle taki dywan kupować.
Ta zasada działa w odniesieniu do każdego innego sprzętu czy wyposażenia Twojego domu.

czytaj dalej

20 miejsc o których większość z nas zapomina podczas wiosennych porządków

Wiosna juz wisi w powietrzu. A tym samym nadchodzi czas wiosennych porządków.
Jest to moja ulubiona pora roku. Wszystko budzi się do życia. Także ja sama ;). Nie wiem jak dla Was, ale dla mnie nie ma lepszej okazji do nadrobienia zaległości jakie nagromadziły się przez zimę we wszystkich zakamarkach domu.
Poniżej przedstawiam Wam listę 20 miejsc, o których wiele z nas zapomina

czytaj dalej