fbpx

Powrót do szkoły i rutyna w sprzątaniu

Udostępnij

Share on facebook
Share on linkedin
Share on twitter
Share on email
Mamy juz połowę września. W naszej rodzinie to właśnie wrzesień jest początkiem nowego roku. To w tym momencie robimy podsumowania i plany na kolejny rok. Nie w styczniu. A to za sprawą naszej 4 dzieci :). Trójka z nich jest już w placówkach, także jak się domyślacie układanie naszego planu tygodnia wciąż trwa. Mam nadzieję, że do końca miesiąca już wszystko się wyklaruje. :) Koniec wakacji i początek roku szkolnego to też ustalenie na nowo rutyny każdego dnia. W tym rutyny sprzątania.

Nie oszukujmy się. Wakacje sprzyjają bałaganowi. Dzieci w domu. Wyjazdy i powroty. Krótkie wypady weekendowe, częstsze spotkania rodzinne, wspólne grillowanie. I tak powoli wszystko zarasta kurzem, brudem i pajęczynami.Mam dla CIebie kilka wskazówek jak my wracamy do rutyny sprzątania właśnie po wakacjach.

wspólne jesienne porządki

  1. Robimy generalne porządkowanie rzeczy i szafek, tak by wszystko wróciło na swoje miejsce.
  2. Dzieci z naszą niewielką pomocą świetnie sobie radzą w swoich pokojach.
  3. Ścieramy kurz WSZĘDZIE. Zwłaszcza tam, gdzie dawno nie zaglądaliśmy 😉 np. Pod kanapami, za łóżkami, na wysokich szafach, na lampach wiszących, na framugach drzwi.
  4. Pierzemy firanki, zasłonki i rolety.
  5. Robimy przegląd szaf i wymianę ubrań na cieplejsze. Letnie chowamy w pojemniki.

czyszczenie tapicerki meblowej i pranie dywanów

6. Pierzemy dywany. Dzieci w wakacje bawiły się dużo plasteliną, slime, farbami i flamastrami. Nasze należą do grupy tych kreatywnych, także dywany miało sporo plam. Nie raz darzyło się, że wbiegły w butach do pokoju, także i piasku było sporo. 

7. Pierzemy kanapę. Po tak mocnym eksploatowaniu w wakacje wyglądała naprawdę kiepsko. Nowy sezon chcemy zacząć zdecydowanie z czystą kanapą – bez plam, bez kurzu i roztoczy.

8. Pierzemy materace. To dobry moment aby je odświeżyć.

dzieci i ich rutyna w sprzątaniu

9. Kiedy wszystko powyższe mamy zrobione siadamy wspólnie. Robimy naradę rodzinną i ustalamy obowiązki dotyczące sprzątania. Wcześniej z mężem przygotowuję na karteczkach samoprzylepnych kilka obowiązków, które chcielibyśmy powierzyć dzieciom i podczas narady wybierają to co chciałyby robić w kolejnym tygodniu. Po tygodniu robimy zamianę lub zostajemy przy tym co było ustalone wcześniej. Jest to sposób który działa nam od dłuższego czasu.

 

10. Nasze dzieci mają również obowiązki, które dotyczą ich przestrzeni i to się nie zmienia w żaden sposób. Na przykład rano ścielenie łóżka, chowanie pidżamy, chowanie szczoteczki do zębów i pasty na miejsce. Na koniec dnia mają mieć uporządkowane pokoje. I nie chodzi mi o to by latać z białą rękawiczką i sprawdzać im biurka. Rzeczy po prostu powinny być na swoim miejscu. Dużo łatwiej dzieciom się odnaleźć rano w uporządkowanej przestrzeni, a po szkole odrabiać lekcje i się uczyć. Dużą pomocą dla naszych dzieci było wyznaczenie miejsca dla każdej zabawki i rzeczy w ich pokoju. Nie chodzi o to, że ja sobie wymyślę, że będzie i tak bo tak będzie ładnie i zostanie to tylko w mojej głowie. Zrobiliśmy to wspólnie z dziećmi. Wiedzą gdzie mają miejsce ich plecaki, kurtki, czapki, LEGO, książki i kredki. 

Taki powrót do rutyny działa u nas. 🙂 Na pewno nie wyczerpałam tematu, ale nie chcę, aby te posty były za długie. Myślę, że o obowiązkach dzieci i sprzątaniu jesiennym powstaną jeszcze oddzielne posty. A może Wy macie inne sposoby? Napiszcie do nas koniecznie kontakt@blyskotliwi.pl

sprawdź podobne artykuły

Czy naprawdę warto zlecić profesjonalne pranie dywanu? 

Odpowiem Wam szczerze. Tak – jeśli tylko Cię na to stać. Jeżeli nie, to rozważałabym czy w ogóle taki dywan kupować.
Ta zasada działa w odniesieniu do każdego innego sprzętu czy wyposażenia Twojego domu.

czytaj dalej

20 miejsc o których większość z nas zapomina podczas wiosennych porządków

Wiosna juz wisi w powietrzu. A tym samym nadchodzi czas wiosennych porządków.
Jest to moja ulubiona pora roku. Wszystko budzi się do życia. Także ja sama ;). Nie wiem jak dla Was, ale dla mnie nie ma lepszej okazji do nadrobienia zaległości jakie nagromadziły się przez zimę we wszystkich zakamarkach domu.
Poniżej przedstawiam Wam listę 20 miejsc, o których wiele z nas zapomina

czytaj dalej

10 porad – Jak dbać o dywan mając w domu pieska?

Właścicielom zwierząt jest szczególnie trudno utrzymać dywany w czystości. No dobra, równie trudno jest rodzicom małych dzieci, ale o tym innym razem. 😉

Mamy jednak dobrą wiadomość! Nie musisz rezygnować z dywanów 🙂 aby zachować świeżość i piękny wygląd swojego domu. Oto 10 porad od nas, jak dbać o dywan, mając w domu pieska.

czytaj dalej