fbpx

20 miejsc o których większość z nas zapomina podczas wiosennych porządków

Udostępnij

Share on facebook
Share on linkedin
Share on twitter
Share on email
Wiosna juz wisi w powietrzu. A tym samym nadchodzi czas wiosennych porządków. Jest to moja ulubiona pora roku. Wszystko budzi się do życia. Także ja sama ;). Nie wiem jak dla Was, ale dla mnie nie ma lepszej okazji do nadrobienia zaległości jakie nagromadziły się przez zimę we wszystkich zakamarkach domu. Poniżej przedstawiam Wam listę 20 miejsc, o których wiele z nas zapomina

01

żaluzje

W zależności od tego czy są to żaluzje w sypialni czy w kuchni będą wymagać innego czyszczenia. O ile w sypialni wystarczy odkurzacz lub miotełka do kurzu, to w kuchni musimy poświęcić więcej czasu aby je wyczyścić. Dlaczego? Bo gromadzi się na nich tłuszcz. W pomieszczeniach takich jak sypialnia ustaw żaluzje w pozycji zamkniętej i wyczyść je odkurzaczem z nałożoną odpowiednią końcówką do kurzu – najczęściej wygląda jak mała szczoteczka. 

W kuchni natomiast do umycia żaluzji użyj ciepłej wody zmieszanej z płynem do naczyń. Zanim przystąpisz do pracy warto odkurzyć je w podobny sposób jak żaluzje w sypialni, tak aby kurz się nie rolował i nie utrudniał mycia lameli.

02

sufity

Mówiąc o czyszczeniu sufitów, mam przede wszystkim na myśli usunięcie wszystkich pajęczyn. Zimą kiedy panuje niemal cały czas lekki półmrok nie widać tych pajęczynek. Natomiast jak tylko zacznie słońce zaglądać do naszych domów widać je od razu. Jeżeli masz karnisze zwróć szczególną uwagę na przestrzenie pomiędzy karniszem a sufitem i oknem.

03

Zasłony i firanki

A skoro już jesteśmy przy karniszach i zasłonkach.. warto je zdjąć do prania, a karnisze wyczyścić z kurzu. A może nabierzesz ochoty na małe zmiany i powiesisz nowe kolorowe zasłony? Ja lubię w ten sposób odświeżyć wygląd swojego salonu. I wcale nie oznacza to kupowania co pół roku nowych zasłon. Można przecież wieszać je naprzemiennie wraz ze zmieniającą sie porą roku.

Modern living room interior with stylish comfortable yellow sofa

04

Liście kwiatów

Tu przyznaję się bez bicia, że nie robię tego zbyt często. Wiosenne porządki, a także czas przesadzania roślin w nowe większe doniczki jest dla mnie okazją do przeczyszczenia wszystkich liści.

05

listwy przypodłogowe

U nas w domu listwy przypodłogowe zbierają „tony” kurzu, bo naprawdę o nich zapominam przy cotygodniowych porządkach. Być może dlatego, że nie mamy białych listew. Myślę, że gdybym widziała ten kurz na codzień to bym czyściła je regularnie. 😉 W każdym razie warto je przeczyścić przy okazji wiosennych porządków.

06

futryny drzwi

To kolejny element w naszym domu, który czyszczę co prawda co tydzień, ale punktowo. Wiesz co mam na myśli? Jak widzę odbite łapki naszych dzieci na drzwiach lub rozmazaną pastę do zębów to myję to na bieżąco, ale… przyznajcie się która z Was wyciera kurz z futryny nad drzwiami co tydzień? 😉 

07

Kontakty / włączniki światła

Przy czyszczeniu kontaktów i włączników światła trzeba zachować szczególną ostrożność. Ja robię to zwykle na sucho. Wyjątkiem są sytuacje, gdy włączniki są umazane np. Czekoladą. Skąd się tam bierze czekolada? Zapytajcie naszych dzieci 😉 Wtedy delikatnie myję włącznik wilgotną chusteczką. O ile włączniki których używamy codziennie rzucają nam się w oczy i myjemy je codziennie, to kontakt za szafką przy łóżku zwykle zarasta kurzem.

08

drzwi wejściowe

Drzwi wejściowe i hol / przedsionek / ganek są poniekąd naszą wizytówką. To pierwsze miejsce jakie widzą nasi goście i listonosz 😉  My mieszkamy na wsi. To ile na naszych drzwiach gromadzi się kurzu, pyłu, piasku i innych osadów jest nie do opisania. Na szczęście ciepła woda i ocet w proporcji 3:1 wystarczy, aby je umyć. Czasem dodaje jeszcze do tej mikstury troszkę płynu do mycia naczyń.

09

Nogi krzeseł i stołów

Nogi krzeseł i stołów, zwłaszcza w jadalni potrafią być naprawdę brudne. Jednak aby to zobaczyć trzeba by usiąść na podłodze. Sprawdzisz u siebie? 😉 Ja staram się myć nogi od krzeseł w jadalni co tydzień, bo mamy małe dzieci, ale nogi krzeseł przy biurkach czyszczę właśnie przy takiej okazji.

10

pralka

Pralkę powinniśmy czyścić przynajmniej 1 x w miesiącu. Dzięki temu przedłużamy jej żywot. Regularne czyszczenie szuflady i bębna z zalegającego tam proszku i kamienia sprawia, że nasze ubrania są lepiej uprane. Z pralki nie wydobywa się nieprzyjemny zapach i naprawdę służy nam dłużej.

Nie ukrywajmy są to drogie sprzęty i warto o nie dbać. O czyszczeniu pralki stworzę chyba dla Was osobny post. Zamieściłam ją na tej liście, bo jeśli nie czyścisz jej jeszcze regularnie będziesz o tym pamiętać przy wiosennych porządkach.

11

zmywarka

Ze zmywarką jest tak samo jak z pralką. Jeżeli nie zadbasz o czyszczenie filtrów, czy uszczelek nie popracuje dla Ciebie zbyt długo. U nas zmywarka jest włączana 2-3 razy dziennie. Czyścimy ją raz w tygodniu. Jednak dla przypomnienia zapisałam ją dla Was na tej liście.

12

odkurzacz

Kolejny sprzęt o który trzeba zadbać. Jak często go czyścisz? Jak często wymieniasz filtr i worek? Filtry warto wymienić przynajmniej 2 x w roku. Worek w zależności od tego jak szybko go zapełnisz – na bieżąco. Dodatkowo sprawdź jak wygląda szczotka. Lubi gromadzić na sobie włosy. Usuń je np. Małymi nożyczkami. Zobaczysz, że odkurzacz zacznie lepiej zbierać śmieci 🙂

13

Ściany pokryte glazurą

Ściany pokryte glazurą, umyj przy pomocy roztworu ciepłej wody z octem. Jeżeli masz dużo osadu z mydła i kamienia musisz skorzystać z chemii drogeryjnej. O ile ocet sprawdza się przy regularnym myciu, to w przypadku wielomiesięcznych zaniedbań trzeba użyć chemii do zadań specjalnych.

jak wyczyścić pilot?

  1. Wyjmij baterie z pilota
  2. Wymieszaj wodę z octem w proporcji 2:1
  3. Patyczek kosmetyczny, zanurz w przygotowanym płynie i odsącz (uważaj, aby woda nie dostała się do wnętrza pilota)
  4. Za pomocą patyczka wyczyść dokładnie przestrzenie pomiędzy przyciskami
  5. Wykałaczką usuń brud ze szczelin pomiędzy przyciskami a obudową. 
  6. Wacikiem zamoczonym w płynie z octem przetrzyj resztki zabrudzeń z pilota. 
  7. Pozostaw do wyschnięcia na minimum 2 godziny przed włożeniem baterii.

14

piloty

Piloty do telewizora czyszczę spirytusem salicylowym przy pomocy wacika, patyczków do uszu i wykałaczek. Oczywiście po uprzednim wyjęciu baterii.

2

15

kosze na śmieci

Kosze na śmieci w domu czyścimy na bieżąco, ale pojemniki na śmieci, do których wynosimy posegregowane odpady czyścimy 2 raz w roku. Zwykle wiosną i na początku jesieni. Aby latem zapobiec wylęganiu się robaków podczas upałów polecamy zasypywać kosze popiołem. U nas ten sposób się sprawdził. Jednak jeśli nie macie pod ręką popiołu dobrze sprawdzają się płytki owadobójcze.

16

ramki obrazków

Tu też gromadzi się kurz, którego nie widzimy na pierwszy rzut oka. Ostrożnie odkurz ramki włochatą końcówką odkurzacza. Robiąc to mokrą ścireczką, możesz niechcący zostawić ślady na ścianie. Widać to niestety dopiero po zdjęciu obrazka czy zdjęcia ze ściany. Wyobraź sobie – chcesz zmienić kompozycję, a tu okazuje się, że trzeba by pomalować bo ściana jest pomazana. 😉

17

książki

Książki raz na jakiś czas warto odkurzyć przy pomocy odkurzacza z odpowiednią końcówką. A może masz ich za dużo i już nie mieszczą się na pólkach? Ja raz w roku robię przegląd naszej biblioteczki i zostawiam tylko książki do których chciałabym wrócić i te które czekają w kolejce na przeczytanie. 

18

abażury

Abażury z tworzyw sztucznych zdejmujemy i czyścimy na mokro. Natomiast abażury materiałowe czyszczę rolką do ubrań. Pięknie zbierają cały kurz. Polecam ten sposób

19

dywany

Dywany powinny być czyszczone profesjonalnie przynajmniej 2 x w roku. Nawet jeżeli nie mają plam, to gromadzą w sobie dużo kurzu, pyłów, okruchów które niszczą runo. Dzięki dogłębnemu czyszczeniu dłużej będą wyglądać pięknie i będą stanowić rzeczywistą ozdobę naszego domu.

20

tapicerka

Tapicerka meblowa podobnie jak dywany powinna być czyszczona regularnie. Gromadzi nie tylko kurz, ale także nasz naskórek. Przez co szybko rozwijają się w niej bakterie i roztocza. Zaplanuj pranie tapicerki przynajmniej 2 razy w roku.

Beautiful luxury pillow on sofa decoration in living room interi

Pozdrawiamy!

Ewelina i Sławek

sprawdź podobne artykuły

Powrót do szkoły i rutyna w sprzątaniu

Mamy juz połowę września. W naszej rodzinie to właśnie wrzesień jest początkiem nowego roku. To w tym momencie robimy podsumowania i plany na kolejny rok. Nie w styczniu. A to za sprawą naszej 4 dzieci :). Trójka z nich jest już w placówkach, także jak się domyślacie układanie naszego planu tygodnia wciąż trwa. Mam nadzieję, że do końca miesiąca już wszystko się wyklaruje. 🙂 Koniec wakacji i początek roku szkolnego to też ustalenie na nowo rutyny każdego dnia. W tym rutyny sprzątania.

czytaj dalej

Czy naprawdę warto zlecić profesjonalne pranie dywanu? 

Odpowiem Wam szczerze. Tak – jeśli tylko Cię na to stać. Jeżeli nie, to rozważałabym czy w ogóle taki dywan kupować.
Ta zasada działa w odniesieniu do każdego innego sprzętu czy wyposażenia Twojego domu.

czytaj dalej

10 porad – Jak dbać o dywan mając w domu pieska?

Właścicielom zwierząt jest szczególnie trudno utrzymać dywany w czystości. No dobra, równie trudno jest rodzicom małych dzieci, ale o tym innym razem. 😉

Mamy jednak dobrą wiadomość! Nie musisz rezygnować z dywanów 🙂 aby zachować świeżość i piękny wygląd swojego domu. Oto 10 porad od nas, jak dbać o dywan, mając w domu pieska.

czytaj dalej