fbpx

Czy naprawdę warto zlecić profesjonalne pranie dywanu? 

Udostępnij

Share on facebook
Share on linkedin
Share on twitter
Share on email
Odpowiem Wam szczerze. Tak - jeśli tylko Cię na to stać. Jeżeli nie, to rozważałabym czy w ogóle taki dywan kupować. Ta zasada działa w odniesieniu do każdego innego sprzętu czy wyposażenia Twojego domu.

Jeżeli stać mnie na zakup zmywarki to muszę pamiętać również o kosztach jej eksploatacji – czyszczenie, wymiana filtrów, serwis, zakup nabłyszczacza, kostek, soli. Bez odpowiedniego zadbania o sprzęt, szybko ulegnie on awarii.

z dywanami jest dokładnie tak samo.

Jeżeli nie zadbamy o niego kolejne warstwy, kurzu, brudu będą coraz bardziej widoczne. Straci on swoje oryginalne kolory. Zblaknie. Będzie poszarzały. To są walory estetyczne. A co poza tym? Będzie coraz gorzej „pachniał”.

Twój dywan stanie się idealną pożywką dla roztoczy, bakterii i innych paskudnych stworzeń. To wszystko stwarza realne zagrożenie dla Twojego zdrowia i zdrowia Twoich bliskich. Szczególnie dla dzieci, które uwielbiają bawić się na dywanie. Mogą również wpływać na jakość powietrza w Twoim domu.

Dobra wiadomość jest taka, że jeśli będziesz w odpowiedni sposób dbał o swój dywan i zaplanujesz również jego regularne czyszczenie w pralni, będzie służył Ci naprawdę długo, a kurz, brud powinny być łatwe do opanowania.

Często spotykamy się z prześmiewczym zarzutem: – po co to prać? Lepiej kupić nowy!

Jasne. Możecie kupić nowy, ale będzie to na pewno droższe rozwiązanie i na pewno nieekologiczne. Czy wiesz, że szacuje się, że dywan wykonany z poliprepylenu rozkłada się na śmietnisku 30 lat?

Bardzo lubię powiedzenie mojego synka „Nie wyrzucaj – wykorzystaj!”. Rodzice na pewno kojarzą to hasło z bajki Psi Patrol.

jak często prać dywany

Jak zawsze – to zależy. Jeżeli jesteś singlem i więcej czasu spędzasz poza domem niż w domu to wystarczy 1 x w roku. Jeżeli masz pieska w domu lub małe dzieci to nawet 4 x w roku. Jeżeli jest to dywan z sypialni pewnie wystarczy 2 x w roku. Jeżeli jest to dywan z pokoju dziennego to nawet 4 x w roku.

A co jeśli nie będziesz prać dywanu regularnie?

Zaniechanie czyszczenia dywanu może mieć kilka poważnych konsekwencji. Kiedy nie wyczyścisz dywanu, cały brud, bakterie i brud powoli zniszczą włókna dywanu. Może to prowadzić do następujących niepożądanych problemów:

Problemy zdrowotne

Brud i bakterie, które zadomowiły się w dywanie, zapewniają szkodliwym bakteriom i alergenom doskonałe miejsce do rozmnażania się. Organizmy te mogą być szczególnie nieprzyjemne, jeśli dodamy do tego jeszcze np. Wysoką wilgotność powietrza w domu lub niespodziewane plamy. Ponad to, za każdym razem, gdy przechodzisz po brudnym dywanie, wzbijasz w powietrze kurz i brud, które ostatecznie wdychasz

Szybsza wymiana na nowy

Pogorszenie stanu włókien sprawi, że będą one słabsze i bardziej podatne na zrzucanie i uszkodzenia. Koszt wymiany dywanu zawsze będzie znacznie wyższy niż konserwacja zapobiegawcza, więc postaraj się utrzymać go w czystości. To są konkretne oszczędności dla Twojego budżetu domowego!

Walor estetyczny

Tu krótko i na temat. Brudny dywan nigdy nie wygląda ładnie.

Zapach

Namnażające się bakterie na dywanie doprowadzają do tego, że dywan zaczyna wydzielać brzydki zapach. Twój własny węch może powoli przyzwyczaić się do tych zapachów, ale każdy odwiedzający Twój dom z pewnością będzie się zastanawiał, skąd pochodzi ten zapach.

Woman Next to a Stinky Carpet Covering Her Nose

Podsumowując – naprawdę warto oddawać dywany do profesjonalnego prania. Jeżeli Cię na to nie stać, możesz spróbować zrobić to sam. Jeżeli wiesz jak. Niestety nie raz trafiały do nas dywany przemoczone lub zniszczone przez użycie nieodpowiednich detergentów.

Pranie dywanów nie jest usługą pierwszej potrzeby. Można bez tego się obyć. Jednak kupując dywan musisz liczyć się z tym, że tylko przy odpowiedniej konserwacji posłuży Ci latami.

Pozdrawiamy!

Ewelina i Sławek

sprawdź podobne artykuły

Powrót do szkoły i rutyna w sprzątaniu

Mamy juz połowę września. W naszej rodzinie to właśnie wrzesień jest początkiem nowego roku. To w tym momencie robimy podsumowania i plany na kolejny rok. Nie w styczniu. A to za sprawą naszej 4 dzieci :). Trójka z nich jest już w placówkach, także jak się domyślacie układanie naszego planu tygodnia wciąż trwa. Mam nadzieję, że do końca miesiąca już wszystko się wyklaruje. 🙂 Koniec wakacji i początek roku szkolnego to też ustalenie na nowo rutyny każdego dnia. W tym rutyny sprzątania.

czytaj dalej

20 miejsc o których większość z nas zapomina podczas wiosennych porządków

Wiosna juz wisi w powietrzu. A tym samym nadchodzi czas wiosennych porządków.
Jest to moja ulubiona pora roku. Wszystko budzi się do życia. Także ja sama ;). Nie wiem jak dla Was, ale dla mnie nie ma lepszej okazji do nadrobienia zaległości jakie nagromadziły się przez zimę we wszystkich zakamarkach domu.
Poniżej przedstawiam Wam listę 20 miejsc, o których wiele z nas zapomina

czytaj dalej

10 porad – Jak dbać o dywan mając w domu pieska?

Właścicielom zwierząt jest szczególnie trudno utrzymać dywany w czystości. No dobra, równie trudno jest rodzicom małych dzieci, ale o tym innym razem. 😉

Mamy jednak dobrą wiadomość! Nie musisz rezygnować z dywanów 🙂 aby zachować świeżość i piękny wygląd swojego domu. Oto 10 porad od nas, jak dbać o dywan, mając w domu pieska.

czytaj dalej