fbpx

Ile kosztuje pranie dywanów?

Udostępnij

Share on facebook
Share on linkedin
Share on twitter
Share on email
oszczędności
Na pewno zastanawiasz się czy warto oddać dywan do pralni. Ile to kosztuje? Może lepiej wyprać go samodzielnie? W tym artykule dowiesz się ile zapłacisz za profesjonalne pranie dywanów w Warszawie i okolicach dla różnych typów i rozmiarów dywanów.

Odkurzacze domowe często nie są w stanie nawet odessać brudu znajdującego się przy samej osnowie dywanu. Chyba że masz szczęście i posiadasz potężną maszynę, która dogłębnie wciąga zanieczyszczenia z Twojego dywanu. 

Czasami dywany są po prostu zbyt zużyte i brudne. A jeśli masz dzieci i zwierzęta to o zabrudzenia nie trudno. Piasek, brud, rozlane napoje, rozsypane okruchy, plastelina i kurz będą gromadzić się z czasem pomimo regularnego odkurzania. W końcu po pewnym czasie wszystkie dywany wyglądają na trochę zmęczone i stare…. i rozpaczliwie potrzebują zmiany.

Ale, ale! Zanim pośpieszysz i kupisz zupełnie nowe dywany, możesz zaoszczędzić pieniądze, dzwoniąc do profesjonalnej firmy czyszczącej i zamówić dogłębne pranie starego dywanu. Rezultaty mogą być często zaskakujące i zapewnić Twoim istniejącym dywanom nowe życie!

ile to kosztuje?

Koszt wynajęcia profesjonalnej firmy zajmującej się praniem dywanów będzie się różnić w zależności od lokalizacji, wielkości dywanu, materiału z jakiego jest wykonany, długości włosa. Na przykład podstawowe pranie dywanów z tworzywa sztucznego kosztuje od 15 zł/m2 do 20 zł/m2, a pranie dywanów wełnianych od 18 zł/m2 do 25 zł/m2. Za czyszczenie dywanu orientalnego, tkanego ręcznie lub farbowanego ręcznie możesz zapłacić nawet 40zł/m2, ale zwróć uwagę, że zakup takiego dywanu to często koszt rzędu kilku tysięcy złotych.

Koszt prania dywanu vs zakup nowego dywanu

Porównajmy jednak koszty prania dywanu vs koszt zakupu dywanu dla najczęściej spotykanego rozmiaru i materiału. 

Dywan z tworzywa sztucznego, krótki włos, rozmiar 1,6m x 2m.

Dla obliczeń przyjmiemy najpopularniejszą stawkę prania, jaką znaleźliśmy w Warszawie – 20 zł/m2. 

Pranie dywanu 3,2m2 x 20 zł/m2 = 64 zł 

Zakup nowego dywanu (średnia półka cenowa) to koszt minim 400 zł. (!)

Nawet jeżlei przyjmiemy, że oddajesz tylko 1 dywan do prania, a minimalny koszt zamówienia wynosi 99zł, to nadal oszczędzasz 🙂

Dodatkowo często dochodzi wartość sentymentalna i dbałość o nasze środowisko naturalne. Jako społeczeństwo jesteśmy co raz bardziej świadomi zagrożeń jakie wynikają z coraz większej ilości śmieci. Dlatego nie wyrzucaj dywanu, jeśli możesz go uprać 🙂

Czy opłaca się samodzielnie prać dywany?

Jeśli chcesz samodzielnie uprać dywany w domu lub chcesz zaoszczędzić na całkowitych kosztach, możesz rozważyć zakup własnych środków do czyszczenia dywanów lub ich wypożyczenie. Możesz wypożyczyć sprzęt do prania już za 50 zł/doba. Jednak istnieje duże ryzyko, że zamiast uprać dywan to go zniszczysz, używając nieodpowiednich środków lub przemaczając materiał. Możesz też nie uzyskać oczekiwanego efekt, ponieważ używając jedynie 1 środka i urządzenia ekstrakcyjnego pominiesz kilka ważnych etapów prania, które są bardzo istotne i pomagają uzyskać świetne efekty. Przykład? 

  • W jaki sposób porządnie wytrzepiesz dywan? Domowa trzepaczka i trzepak na podwórku nie dają takich efektów jak trzepanie maszynowe. 
  • W jaki sposób odplamisz dywan? Musiałbyś wyposażyć się w cały arsenał środków odplamiających co już jest nieopłacalne.
  • Czy wiesz z czego wykonany jest Twój dywan? Czy wiesz, że są dywany których nie można prać na mokro? 

Odpowiedz sobie na te wszystkie pytania i zastanów się czy warto podejmować takie ryzyko. 

sprawdź, co wpływa na koszt prania dywanu

01

Rozmiar dywanu

Rozmiar dywanu jest również bardzo ważny, ponieważ większość specjalistów od czyszczenia dywanów pobiera opłatę za metr kwadratowy, więc im większy dywan, tym więcej należy się spodziewać.

02

Rodzaj dywanu

Materiał z jakiego został wykonany dywan oraz sposób jego tkania jest ogromnym czynnikiem, ponieważ niektóre materiały są trudniejsze do czyszczenia niż inne. 

Na przykład powinieneś spodziewać się, że zapłacisz więcej za naturalny dywan, ponieważ zwykle wymaga to specjalnych środków czyszczących i specjalistycznej pielęgnacji. Podczas gdy dywan syntetyczny jest bardziej odporny na plamy, a także prostszy w czyszczeniu. Dodatkowo istotna jest również długość włosa runa dywanu. Czyszczenie dywanu typu shaggy jest bardziej pracochłonne i często firmy pobierają wyższą opłatę za 1m2 jego czyszczenia. 

03

Lokalizacja

Czy dywan jest zabierany do pralni czy jest prany na miejscu? Miejsce zamieszkania jest ważnym czynnikiem, ponieważ niektóre firmy zajmujące się czyszczeniem dywanów mogą pobierać wyższe opłaty, jeśli muszą podróżować do bardziej odległych miejscowości. W Błyskotliwych jeżeli mieszkasz w Warszawie i najbliższych okolicach (do 10km) koszt odbioru i zwrotu dywanu jest GRATIS. W innych przypadkach koszt dojazdu wynosi 9,99 zł w obie strony.

04

Stan dywanu

Większość specjalistów od czyszczenia dywanów ustali również cenę w zależności od stopnia zabrudzenia dywanu, więc jeśli masz jakieś uporczywe plamy lub podejmowałeś próby samodzielnego zapierania plam powinieneś o tym uprzedzić. Profesjonalna pralnia dywanów i tak to sprawdzi. Za trudne do usunięcia plamy możesz spodziewać się nieco więcej, ponieważ im więcej plam tym dłużej potrwa czyszczenie i większej ilości środków należy użyć do ich usunięcia. Najczęściej spotykaną dopłatą jest opłata za usuwanie uryny, pleśni, przykrych zapachów.

05

Minimalne koszty usługi

Czy firma ustaliła minimalny koszt usługi. W przypadku większość firm nieopłacalne jest pranie np. Chodnika o powierzchni 2m2, dlatego ustalany jest minimalny koszt usługi jakiej podejmuje się dany usługodawca. W Warszawie minimalny koszt usługi waha się pomiędzy 50zł a 120zł. W ten sposób za chodnik 2 m2 zapłacisz minimum 50zł, czyli 25zł/m2 a nie 15zł/m2. Dlatego opłaca się zamawiać pranie większej ilości dywanów.

krótka Check Lista - którą pralnię dywanów wybrać?

Przed zatrudnieniem specjalisty od czyszczenia, który upierze Twój dywan, zapoznaj się z poniższą listą kontrolną, aby upewnić się, że wybrałeś odpowiednią osobę lub firmę.

  1. Sprawdź czy firma posiada odpowiednie kwalifikacje – szkolenia, doświadczenie.
  2. Sprawdź zdjęcia poprzednich realizacji firmy oraz recenzje.
  3. Sprawdź jakim sprzętem i środkami dysponują. Czy jest to profesjonalny sprzęt.  
  4. Upewnij się, że firma ma ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej. 
  5. Przeczytaj regulamin pralni
  6. Zapytaj czy dostaniesz pisemne potwierdzenie odbioru dywanów oraz rachunek za wykonaną usługę. Wspieraj firmy działające legalnie. 

Pozdrawiamy!

Ewelina i Sławek

Chcesz uzyskać szybką wycenę lub zarezerwować termin? Napisz do nas! Przechodzę na stronę Kontakt

sprawdź podobne artykuły

Powrót do szkoły i rutyna w sprzątaniu

Mamy juz połowę września. W naszej rodzinie to właśnie wrzesień jest początkiem nowego roku. To w tym momencie robimy podsumowania i plany na kolejny rok. Nie w styczniu. A to za sprawą naszej 4 dzieci :). Trójka z nich jest już w placówkach, także jak się domyślacie układanie naszego planu tygodnia wciąż trwa. Mam nadzieję, że do końca miesiąca już wszystko się wyklaruje. 🙂 Koniec wakacji i początek roku szkolnego to też ustalenie na nowo rutyny każdego dnia. W tym rutyny sprzątania.

czytaj dalej

Czy naprawdę warto zlecić profesjonalne pranie dywanu? 

Odpowiem Wam szczerze. Tak – jeśli tylko Cię na to stać. Jeżeli nie, to rozważałabym czy w ogóle taki dywan kupować.
Ta zasada działa w odniesieniu do każdego innego sprzętu czy wyposażenia Twojego domu.

czytaj dalej

20 miejsc o których większość z nas zapomina podczas wiosennych porządków

Wiosna juz wisi w powietrzu. A tym samym nadchodzi czas wiosennych porządków.
Jest to moja ulubiona pora roku. Wszystko budzi się do życia. Także ja sama ;). Nie wiem jak dla Was, ale dla mnie nie ma lepszej okazji do nadrobienia zaległości jakie nagromadziły się przez zimę we wszystkich zakamarkach domu.
Poniżej przedstawiam Wam listę 20 miejsc, o których wiele z nas zapomina

czytaj dalej