Ile kosztuje pranie dywanów?

pranie dywanów pralnia dywanów

Udostępnij

Share on facebook
Share on linkedin
Share on twitter
Share on email

Na pewno zastanawiasz się czy warto oddać dywan do pralni. Ile to kosztuje? Może lepiej wyprać go samodzielnie? W tym artykule dowiesz się ile zapłacisz za profesjonalne pranie dywanów w Warszawie i okolicach dla różnych typów i rozmiarów dywanów.

Odkurzacze domowe często nie są w stanie nawet dogłębnie odessać brudu znajdującego się przy samej osnowie dywanu. Chyba że masz szczęście i posiadasz potężną maszynę, która dogłębnie wciąga zanieczyszczenia z Twojego dywanu. 

Czasami dywany są po prostu zbyt zużyte i brudne dla odkurzacza. A jeśli masz dzieci i zwierzęta to o zabrudzenia nie trudno. Piasek, brud, rozlane napoje, rozsypane okruchy, plastelina i kurz będą gromadzić się z czasem pomimo regularnego odkurzania. 

W końcu po pewnym czasie wszystkie dywany wyglądają na trochę zmęczone i stare…. i rozpaczliwie potrzebują zmiany.

Ale, ale! Zanim pośpieszysz i kupisz zupełnie nowe dywany, możesz zaoszczędzić pieniądze, dzwoniąc do profesjonalnej firmy czyszczącej i zamówić dogłębne pranie starego dywanu. Rezultaty mogą być często zaskakujące i zapewnić Twoim istniejącym dywanom nowe życie!

Koszt wynajęcia profesjonalnej firmy zajmującej się praniem dywanów będzie się różnić w zależności od lokalizacji, wielkości dywanu, materiału z jakiego jest wykonany, długości włosa. Na przykład podstawowe pranie dywanów z tworzywa sztucznego kosztuje od 15 zł/m2 do 20 zł/m2, a pranie dywanów wełnianych od 18 zł/m2 do 25 zł/m2.

Za czyszczenie dywanu orientalnego, tkanego ręcznie lub farbowanego ręcznie możesz zapłacić nawet 40zł/m2, ale zwróć uwagę, że zakup takiego dywanu to często koszt rzędu kilku tysięcy złotych.

Koszt prania dywanu vs zakup nowego dywanu

Porównajmy jednak koszty prania dywanu vs koszt zakupu dywanu dla najczęściej spotykanego rozmiaru i materiału.

Dywan z tworzywa sztucznego, krótki włos, rozmiar 1,6m x 2m. Dla obliczeń przyjmiemy najwyższą stawkę prania, jaką znaleźliśmy w Warszawie – 20 zł/m2.

Pranie dywanu 3,2m2 x 20 zł/m2 = 64 zł

Zakup nowego dywanu (średnia półka cenowa) to koszt minim 400 zł.

Dodatkowo często dochodzi wartość sentymentalna i ekologia. Jako społeczeństwo jesteśmy co raz bardziej świadomi zagrożeń jakie wynikają z coraz większej ilości śmieci. Dlatego nie wyrzucaj dywanu, jeśli możesz go uprać 🙂

Czy opłaca się samodzielnie prać dywany?

Jeśli chcesz samodzielnie uprać dywany w domu lub chcesz zaoszczędzić na całkowitych kosztach, możesz rozważyć zakup własnych środków do czyszczenia dywanów lub ich wypożyczenie. Możesz wypożyczyć sprzęt do prania już za 50 zł/doba. Jednak istnieje duże ryzyko, że zamiast uprać dywan to go zniszczysz, używają nieodpowiednich środków lub przemaczając materiał. Możesz też nie uzyskać oczekiwanego efekt, ponieważ używając jedynie 1 środka i urządzenia ekstrakcyjnego pominiesz kilka ważnych etapów prania, które są bardzo istotne i pomagają uzyskać świetne efekty. Przykład? 

  • W jaki sposób porządnie wytrzepiesz dywan? Domowa trzepaczka i trzepak na podwórku nie dają takich efektów jak trzepanie maszynowe. 
  • W jaki sposób odplamisz dywan? Musiałbyś wyposażyć się w cały arsenał środków odplamiających co już jest nieopłacalne.
  • Czy wiesz z czego wykonany jest Twój dywan? Czy pranie na mokro aby mu nie zaszkodzi? 

Odpowiedz sobie na te wszystkie pytania i zastanów się czy warto podejmować takie ryzyko. 

Co wpływa na koszt prania dywanu? 

Ostateczna wycena prania dywanu zależy od:

Rozmiar dywanu

Rozmiar dywanu jest również bardzo ważny, ponieważ większość specjalistów od czyszczenia dywanów pobiera opłatę za metr kwadratowy, więc im większy dywan, tym więcej należy się spodziewać.

Rodzaj dywanu

Materiał z jakiego został wykonany dywan oraz sposób jego tkania jest ogromnym czynnikiem, ponieważ niektóre materiały są trudniejsze do czyszczenia niż inne. 

Na przykład powinieneś spodziewać się, że zapłacisz więcej za naturalny dywan, ponieważ zwykle wymaga to specjalnych środków czyszczących i specjalistycznej pielęgnacji. Podczas gdy dywan syntetyczny jest bardziej odporny na plamy, a także prostszy w czyszczeniu. Dodatkowo istotna jest również długość włosa runa dywanu. Czyszczenie dywanu typu shaggy jest bardziej pracochłonne i często firmy pobierają wyższą opłatę za 1m2 jego czyszczenia. 

Lokalizacja

Czy dywan jest zabierany do pralni czy jest prany na miejscu? Miejsce zamieszkania jest ważnym czynnikiem, ponieważ niektóre firmy zajmujące się czyszczeniem dywanów mogą pobierać wyższe opłaty, jeśli muszą podróżować do bardziej odległych miejscowości. W Błyskotliwych jeżeli mieszkasz w Warszawie i najbliższych okolicach (do 10km) koszt odbioru i zwrotu dywanu jest GRATIS. W innych przypadkach koszt dojazdu wynosi 9,99 zł w obie strony.

Stan dywanu

Większość specjalistów od czyszczenia dywanów ustali również cenę w zależności od stopnia zabrudzenia dywanu, więc jeśli masz jakieś uporczywe plamy lub podejmowałeś próby samodzielnego zapierania plam powinieneś o tym uprzedzić. Profesjonalna pralnia dywanów i tak to sprawdzi. Za trudne do usunięcia plamy możesz spodziewać się nieco więcej, ponieważ im więcej plam tym dłużej potrwa czyszczenie i większej ilości środków należy użyć do ich usunięcia. Najczęściej spotykaną dopłatą jest opłata za usuwanie uryny, pleśni, przykrych zapachów.

Minimalne koszty usługi: 

Czy firma ustaliła minimalny koszt usługi. W przypadku większość firm nieopłacalne jest pranie np. Chodnika o powierzchni 2m2, dlatego ustalany jest minimalny koszt usługi jakiej podejmuje się dany usługodawca. W Warszawie minimalny koszt usługi waha się pomiędzy 50zł a 120zł. W ten sposób za chodnik 2 m2 zapłacisz minimum 50zł, czyli 25zł/m2 a nie 15zł/m2. Dlatego opłaca się zamawiać pranie większej ilości dywanów.

Jak przebiega pranie dywanu? 

Aby pomóc Ci zrozumieć, na czym polega profesjonalne pranie dywanów, oto przewodnik krok po kroku dotyczący tego procesu.

Pierwszym krokiem jest zwykle ocena materiału z jakiego wykonany jest dywan oraz skali pH dywanu, ponieważ pozwala im to zdecydować, które produkty najlepiej zastosować, aby uniknąć uszkodzenia materiału. Dodatkowo jeżeli dywan posiada plamy sprawdzane są ich rodzaje i pochodzenie.

Następnie trzepiemy i dokładnie odkurzamy dywany. Jest to niezbędny etap bez którego dywan nie będzie odpowiednio przygotowany do prania. 

Po przygotowaniu dywanów przystępujemy do głównego etapu ich prania. I tu w zależności od wybranej metody prania może nastąpić pranie ekstrakcyjne przy wykorzystaniu gorącej wody. Niektóre pralnie oferują także pranie dywanów na wskroś. W przypadku delikatnych dywanów najczęściej wybieramy metodę czyszczenia dywanu na sucho.

W zależności od rodzaju i pochodzenia plam, odplamianie wykonuje się na początku lub na końcu procesu prania. Często w przypadku uporczywych plam są to żmudne i czasochłonne powtarzalne czynności. Niezbędna jest tu wiedza na temat dostępnych odplamiaczy i możliwości ich zastosowania. 

Na końcu dywany są suszone w przygotowanych do tego pomieszczeniach. Pamiętaj, że jeżeli dywan nie wyschnie w ciągu 24h, to zaczynają w nim zachodzić procesy namnażania bakterii i powstawania pleśni. 

Metody czyszczenia dywanów

Istnieje wiele metod prania dywanów, które należy wziąć pod uwagę, w tym:

Ekstrakcja gorącą wodą

W jaki sposób czyszczenie ekstrakcyjne lub czyszczenie parą dywanów wymaga użycia gorącej wody pod wysokim ciśnieniem, która usuwa uporczywy brud.

Jedną z największych zalet czyszczenia na gorąco jest to, że w przeciwieństwie do metody na sucho w rzeczywistości usuwa on nieświeże zapachy.

To sprawia, że jest idealny dla dzieci i zwierząt domowych, ponieważ zabija mikroorganizmy w Twoim dywanie. Tym samym czyni go jednym z najbardziej higienicznych, a także naturalnych sposobów czyszczenia dywanu.

Kapsulacja

Czyszczenie dywanów w kapsułkach wymaga użycia obrotowej szczotki, która rozprowadza środek czyszczący na bazie polimeru krystalicznego we włóknach dywanu. Roztwór wyschnie, a dywan zostanie odkurzony w celu usunięcia nadmiaru brudu.

Zaletą hermetyzacji piankowej jest to, że nie trzeba jej spłukiwać ani suszyć, dzięki czemu można go używać tak szybko, jak chcesz. Nie pozostawia również brudu ani zanieczyszczeń i zapewnia natychmiastowe rezultaty, jednocześnie poprawiając wygląd dywanu.

Metodę tą stosuje się często w przypadku dywanów, których nie można prać na mokro. W takim przypadku są ograniczone możliwości usunięcia uporczywych plam.  

Jak często prać dywany? 

Naturalnym filtrem w Twoim domu jest Twój dywan. Co to znaczy? Gromadzi nie tylko zabrudzenia, które są widoczne dla gołego oka, ale także te których nie widzimy – alergeny, roztocza, drobnoustroje itp. W pewnym momencie dywan jest tak „przepełniony”, że jakość powietrza w Twoim domu mocno spada. Dlatego warto czyścić swój dywan minimum 2 x w roku, zwłaszcza jeśli masz w domu alergika lub małe dzieci. 

Check Lista – którą pralnię dywanów wybrać?

Przed zatrudnieniem specjalisty od czyszczenia, który upierze Twój dywan, zapoznaj się z poniższą listą kontrolną, aby upewnić się, że wybrałeś odpowiednią osobę lub firmę.

1 Sprawdź czy firma posiada odpowiednie kwalifikacje – szkolenia, doświadczenie.

2. Sprawdź czy firma należy do organizacji branżowych. Często organizacje branżowe dbają o wizerunek branży, edukację,  niezależność i swoją opiniotwórczość. Dzięki temu możesz mieć pewność, że ich członkowie to profesjonaliści. Nasza firma jest członkiem Polskiego Stowarzyszenia na rzecz Firm Sprzątających

3. Sprawdź zdjęcia poprzednich realizacji firmy oraz recenzje.

4. Sprawdź jakim sprzętem i środkami dysponują. Czy jest to profesjonalny sprzęt.  

5. Upewnij się, że firma ma ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej. 

6. Przeczytaj regulamin pralni

7. Zapytaj czy dostaniesz pisemne potwierdzenie odbioru dywanów oraz rachunek za wykonaną usługę. Wspieraj firmy działające legalnie. 

Chcesz uzyskać szybką wycenę lub zarezerwować termin? Napisz do nas! Przechodzę na stronę Kontakt

Poczytaj pozostałe Posty

dlaczego nie Karcher 5 powodów

Dlaczego nie Karcher? – 5 powodów

Technologia prania odkurzaczem piorącym Karcher była popularna 10 lat temu. Wówczas w Polsce nie było lepszych rozwiązań lub były trudno dostępne. Jednak przez całe 10 lat branża sprzątająca w Polsce

Czytaj dalej »
pranie dywanów pralnia dywanów

Ile kosztuje pranie dywanów?

Na pewno zastanawiasz się czy warto oddać dywan do pralni. Ile to kosztuje? Może lepiej wyprać go samodzielnie? W tym artykule dowiesz się ile zapłacisz za profesjonalne pranie dywanów w

Czytaj dalej »