Jak dbać o zlewozmywak?

Udostępnij

Share on facebook
Share on linkedin
Share on twitter
Share on email

Zlewozmywak to miejsce, które odgrywa ważną rolę w kuchni. Nawet, gdy w jej wyposażeniu jest zmywarka – ze zlewu nikt nie rezygnuje. To w nim myje się owoce, warzywa, mięso i inne produkty. Aby być zdrowym i nie narazić się na żadne nieprzyjemności z żołądkiem lub jelitami należy dbać o jego czystość każdego dnia, a chociaż raz
w tygodniu porządnie wyszorować.

Jednak jak to zrobić? Przede wszystkim należy zwrócić uwagę z czego zrobiony jest zlewozmywak. W dzisiejszych czasach wybór jest ogromny. Mogą one być ceramiczne, ze stali nierdzewnej, akrylowe i inne. Zawsze trzeba stosować się do zaleceń producenta, aby nie uszkodzić powierzchni zlewu.

Zlewozmywak ze stali nierdzewnej

Taki zlewozmywak będzie czysty, gdy potraktuje się go płynem do mycia naczyń (najlepiej nierozcieńczonym),
a następnie wypoleruje się go suchą ścierką (można dla jeszcze lepszego efektu – nasączyć ją delikatnie denaturatem). Do usunięcia śladów rdzy – można użyć odrobiny płynu do zapalniczek.

Zlewozmywak granitowy lub z tegranitu

Mycie takiego zlewu zawsze należy wykonywać miękką szmatką lub gąbką nasączonymi delikatnymi środkami myjącymi, które nie posiadają w swoim składzie środków żrących. Zamiast nich można stosować sok z cytryny.

Zlewozmywak akrylowy

Na takim zlewozmywaku często widać nieładne ślady po wodzie. Znikną wtedy, gdy zostaną przetarte ścierką nasączoną octem.

Zlewozmywak emaliowany i z kamienia

Do ich czyszczenia nie można używać żadnych wybielaczy i preparatów ściernych. Cytryna lub soda łatwo poradzi sobie z zabrudzeniami. Sok z cytryny również świetnie poradzi sobie z brudem na zlewach pokrytych kamieniem.

Przy czyszczeniu zlewozmywaka – nieważne z jakiego materiału jest wykonany – nie zaleca się stosowania myjek drucianych czy pilników – mogę one łatwo uszkodzić powierzchnię.

Ponadto należy pamiętać, aby:

  • po każdym użyciu zlewu należy umyć i wytrzeć go do sucha;
  • nie można używać wybielaczy, które mogą uszkodzić uszczelki bądź odpływ;
  • uważać na barwiące substancje i pokarmy np. jagody, buraki, herbata, kawa. Nie pozostawiaj ich zbyt długo
    w zlewie;
  • należy umyć również kran – o którym często się zapomina

Czasami również, pomimo pięknie umytego zlewu – wydobywa się z niego nieprzyjemny zapach. Łatwo sobie z nim poradzi ciepła woda z kwaskiem cytrynowym. Można również codziennie zalać zlew wrzątkiem – wtedy woda
w rurach będzie się przemieszać.

Poczytaj pozostałe Posty

dlaczego nie Karcher 5 powodów

Dlaczego nie Karcher? – 5 powodów

Technologia prania odkurzaczem piorącym Karcher była popularna 10 lat temu. Wówczas w Polsce nie było lepszych rozwiązań lub były trudno dostępne. Jednak przez całe 10 lat branża sprzątająca w Polsce

Czytaj dalej »
pranie dywanów pralnia dywanów

Ile kosztuje pranie dywanów?

Na pewno zastanawiasz się czy warto oddać dywan do pralni. Ile to kosztuje? Może lepiej wyprać go samodzielnie? W tym artykule dowiesz się ile zapłacisz za profesjonalne pranie dywanów w

Czytaj dalej »