fbpx

Jak dbać o zlewozmywak?

Udostępnij

Share on facebook
Share on linkedin
Share on twitter
Share on email

Zlewozmywak to miejsce, które odgrywa ważną rolę w kuchni. Nawet, gdy w jej wyposażeniu jest zmywarka – ze zlewu nikt nie rezygnuje. To w nim myje się owoce, warzywa, mięso i inne produkty. Aby być zdrowym i nie narazić się na żadne nieprzyjemności z żołądkiem lub jelitami należy dbać o jego czystość każdego dnia, a chociaż raz
w tygodniu porządnie wyszorować.

Jednak jak to zrobić? Przede wszystkim należy zwrócić uwagę z czego zrobiony jest zlewozmywak. W dzisiejszych czasach wybór jest ogromny. Mogą one być ceramiczne, ze stali nierdzewnej, akrylowe i inne. Zawsze trzeba stosować się do zaleceń producenta, aby nie uszkodzić powierzchni zlewu.

Zlewozmywak ze stali nierdzewnej

Taki zlewozmywak będzie czysty, gdy potraktuje się go płynem do mycia naczyń (najlepiej nierozcieńczonym),
a następnie wypoleruje się go suchą ścierką (można dla jeszcze lepszego efektu – nasączyć ją delikatnie denaturatem). Do usunięcia śladów rdzy – można użyć odrobiny płynu do zapalniczek.

Zlewozmywak granitowy lub z tegranitu

Mycie takiego zlewu zawsze należy wykonywać miękką szmatką lub gąbką nasączonymi delikatnymi środkami myjącymi, które nie posiadają w swoim składzie środków żrących. Zamiast nich można stosować sok z cytryny.

Zlewozmywak akrylowy

Na takim zlewozmywaku często widać nieładne ślady po wodzie. Znikną wtedy, gdy zostaną przetarte ścierką nasączoną octem.

Zlewozmywak emaliowany i z kamienia

Do ich czyszczenia nie można używać żadnych wybielaczy i preparatów ściernych. Cytryna lub soda łatwo poradzi sobie z zabrudzeniami. Sok z cytryny również świetnie poradzi sobie z brudem na zlewach pokrytych kamieniem.

Przy czyszczeniu zlewozmywaka – nieważne z jakiego materiału jest wykonany – nie zaleca się stosowania myjek drucianych czy pilników – mogę one łatwo uszkodzić powierzchnię.

Ponadto należy pamiętać, aby:

  • po każdym użyciu zlewu należy umyć i wytrzeć go do sucha;
  • nie można używać wybielaczy, które mogą uszkodzić uszczelki bądź odpływ;
  • uważać na barwiące substancje i pokarmy np. jagody, buraki, herbata, kawa. Nie pozostawiaj ich zbyt długo
    w zlewie;
  • należy umyć również kran – o którym często się zapomina

Czasami również, pomimo pięknie umytego zlewu – wydobywa się z niego nieprzyjemny zapach. Łatwo sobie z nim poradzi ciepła woda z kwaskiem cytrynowym. Można również codziennie zalać zlew wrzątkiem – wtedy woda
w rurach będzie się przemieszać.

sprawdź podobne artykuły

Powrót do szkoły i rutyna w sprzątaniu

Mamy juz połowę września. W naszej rodzinie to właśnie wrzesień jest początkiem nowego roku. To w tym momencie robimy podsumowania i plany na kolejny rok. Nie w styczniu. A to za sprawą naszej 4 dzieci :). Trójka z nich jest już w placówkach, także jak się domyślacie układanie naszego planu tygodnia wciąż trwa. Mam nadzieję, że do końca miesiąca już wszystko się wyklaruje. 🙂 Koniec wakacji i początek roku szkolnego to też ustalenie na nowo rutyny każdego dnia. W tym rutyny sprzątania.

czytaj dalej

Czy naprawdę warto zlecić profesjonalne pranie dywanu? 

Odpowiem Wam szczerze. Tak – jeśli tylko Cię na to stać. Jeżeli nie, to rozważałabym czy w ogóle taki dywan kupować.
Ta zasada działa w odniesieniu do każdego innego sprzętu czy wyposażenia Twojego domu.

czytaj dalej

20 miejsc o których większość z nas zapomina podczas wiosennych porządków

Wiosna juz wisi w powietrzu. A tym samym nadchodzi czas wiosennych porządków.
Jest to moja ulubiona pora roku. Wszystko budzi się do życia. Także ja sama ;). Nie wiem jak dla Was, ale dla mnie nie ma lepszej okazji do nadrobienia zaległości jakie nagromadziły się przez zimę we wszystkich zakamarkach domu.
Poniżej przedstawiam Wam listę 20 miejsc, o których wiele z nas zapomina

czytaj dalej