fbpx

Wiosenne porządki w domu

Udostępnij

Share on facebook
Share on linkedin
Share on twitter
Share on email

Wiosna zbliża się wielkimi krokami, za oknem coraz więcej słońca i chęci do uporządkowania mieszkania czy domu. Warto wykorzystać nową energię i szybko zabrać się do porządków – zanim ta nowa siła z nas uleci.

Przede wszystkim należy rozpocząć od dokładnego zaplanowania sobie sprzątania. Zachęcamy, aby wyznaczyć sobie konkretne dni, które chcemy poświęcić na porządki. Ustalić sobie, co jest najważniejsze, od czego chcemy zacząć, a kilka dni przed rozpoczęciem sprzątania sprawdzić, czy mamy dostępne wszystkie potrzebne środki czystości.

Kiedy już przygotujemy się do porządków, oprócz czynności dnia codziennego (takich jak odkurzanie dywanów, mycia podłóg, mebli itd.), należy pamiętać aby:

  • umyć okna – można za pomocą środków chemicznych, jak też octu (o jego zastosowaniu więcej znajdziesz tu: https://breclean.pl/ocet-skuteczny-pogromca-brudu/). Pamiętaj jednak, żeby nie myć okien w piękny słoneczny dzień ani w bardzo zimy. Idealną pogodą jest pochmurny dzień;
  • zrobić porządek w szafkach i szafach – podpowiadamy: wyjmij rzeczy, ubrania z szafek, wyrzuć niepotrzebne przedmioty, przetrzyj ich wnętrza zwilżoną ścierką, poczekaj aż wyschną i poukładaj z powrotem rzeczy;
  • umyć karnisze, żaluzje, a przy okazji wymienić franki – karnisze zawsze możecie przecierać ścierką namoczoną odpowiednim preparatem przy okazji każdego wymieniania firan. Firanki warto włożyć do specjalnego worka, który uchroni je przed zniszczeniem. Żaluzje dobrze jest umyć dwa razy w roku – używając do tego gąbki (lub ścierki) z paroma kroplami preparatu do czyszczenia – innego do drewnianych a innego do aluminiowych. Te drugie warto myć za zewnątrz za pomocą środka antykorozyjnego i węza ogrodowego (do dokładnego spłukania czyszczonej powierzchni);
  • umyć grzejniki i parapety – jest kilka rodzajów grzejników i różnie się je czyści. Najtrudniejszym do wyczyszczenia jest chyba grzejnik żeberkowy lub olejowy. Do ich mycia najlepiej wykorzystać długi patyk, który owinięty będzie szmatką. Na koniec należy umyć kaloryfer wodą z płynem czyszczącym (np. do mycia naczyń). Grzejnik płytowy dobrze jest najpierw odkurzyć z każdej strony, a następnie wyczyścić szczeliny, przez które wylatuje ciepłe powietrze. Na koniec, tak samo jak w przypadku kaloryfera żeberkowego, należy umyć go ostrożnie z zewnątrz. Przy okazji pamiętajcie, aby umyć zarówno z góry, jak i od spodu parapety;
  • umyć żyrandole, kinkiety – pierwszą rzeczą, którą należy zrobić, kiedy postanawiacie umyć żyrandole czy kinkiety, to wyłączenie prądu. Następnie wykręć żarówki i zdejmij klosze. Na sucho wytrzyjcie oprawy lamp i żarówki, a na mokro klosze. Załóżcie je, kiedy już będą suche.

Przy porządkach – nie tylko wiosennych – pamiętajcie o jednej prostej, ale skutecznej zasadzie – sprzątajcie zawsze z góry na dół – czyli od sufitów po podłogi. Podczas wiosennych porządków warto również wywietrzyć każde pomieszczenie – w czasie długiej zimy często o tym zapominamy.

sprawdź podobne artykuły

Powrót do szkoły i rutyna w sprzątaniu

Mamy juz połowę września. W naszej rodzinie to właśnie wrzesień jest początkiem nowego roku. To w tym momencie robimy podsumowania i plany na kolejny rok. Nie w styczniu. A to za sprawą naszej 4 dzieci :). Trójka z nich jest już w placówkach, także jak się domyślacie układanie naszego planu tygodnia wciąż trwa. Mam nadzieję, że do końca miesiąca już wszystko się wyklaruje. 🙂 Koniec wakacji i początek roku szkolnego to też ustalenie na nowo rutyny każdego dnia. W tym rutyny sprzątania.

czytaj dalej

Czy naprawdę warto zlecić profesjonalne pranie dywanu? 

Odpowiem Wam szczerze. Tak – jeśli tylko Cię na to stać. Jeżeli nie, to rozważałabym czy w ogóle taki dywan kupować.
Ta zasada działa w odniesieniu do każdego innego sprzętu czy wyposażenia Twojego domu.

czytaj dalej

20 miejsc o których większość z nas zapomina podczas wiosennych porządków

Wiosna juz wisi w powietrzu. A tym samym nadchodzi czas wiosennych porządków.
Jest to moja ulubiona pora roku. Wszystko budzi się do życia. Także ja sama ;). Nie wiem jak dla Was, ale dla mnie nie ma lepszej okazji do nadrobienia zaległości jakie nagromadziły się przez zimę we wszystkich zakamarkach domu.
Poniżej przedstawiam Wam listę 20 miejsc, o których wiele z nas zapomina

czytaj dalej