fbpx

5 skutecznych sposobów na podłogi zimą!

Udostępnij

Share on facebook
Share on linkedin
Share on twitter
Share on email

Zima rozgościła się już na dobre, ku uciesze najmłodszych i urlopujących podczas ferii. Jednak dla administratorów wszystkich budynków komercyjnych, użyteczności publicznej a także mieszkalnych przyniosła nie lada utrapienie.

Kiedy śnieg pokrywa chodniki i ulice, nieuchronnie przykleja się do butów, ubrań i wszystkiego na co spada. Stopiony śnieg w połączeniu z piaskiem i solą sypaną na zewnątrz tworzy błoto śniegowe – nośnik brudu i wilgoci.

Błoto wnoszone do budynków …

Pozostawia nieestetyczne zabrudzenia, co wpływa na wizerunek Twojego biznesu.

Nieodpowiednio usuwane powoduje trwałe zniszczenia podłóg, co w dłuższej perspektywie naraża Cię na duże straty finansowe.

Stanowi zagrożenie dla pracowników i klientów. Według GUS 12,6% wszystkich wypadków w pracy w 2017r. , stanowią wypadki związane z poślizgnięciem, potknięciem i upadkiem osoby na tym samym poziomie.

Chcesz zabezpieczyć swój biznes przed stratą pieniędzy i czasu? Zapobiec niebezpiecznym wypadkom? Chcesz żeby budynek Twojej firmy wyglądał profesjonalnie?

Oto co powinieneś zrobić

Krok 1. 

Zapewnij systematyczne odśnieżanie przed budynkiem.

Tu zależność jest prosta – im mniej śniegu przed budynkiem, tym mniej wniesiemy go do środka.

Krok 2. 

Stosuj maty wejściowe.

Używanie dobrej jakości mat wejściowych to jedna z najprostszych, ale najskuteczniejszych rzeczy, które możesz zrobić o tej porze roku, aby zredukować zanieczyszczenia znajdujące się na podłogach. Pochłaniają brud i wilgoć, gdy ludzie wchodzą, oszczędzając twarde podłogi i dywany przed najgorszym – błotem. Aby pozostawały skuteczne, maty wejściowe wymagają regularnego czyszczenia, szczególnie w miesiącach zimowych, ponieważ szybko się zapychają od soli i piasku. Nasza firma oferuje wygodną usługę prania i wymiany mat na czyste co 7 lub 14 lub 21 dni.

Krok 3. 

Zwiększ częstotliwość sprzątania stref wejściowych

Ze względu na oblodzone chodniki i drogę, mamy tendencję do rzucania dużo soli, piasku i żwiru, co jest świetnym rozwiązaniem aby zapobiec poślizgnięciom i innym wypadkom na zewnątrz budynku, ale nie jest dobre dla twoich podłóg i dywanów. Odkurzając częściej w obszarach o dużym natężeniu ruchu tj. przedsionki, drzwi, hole, pozbędziesz się piasku, zanim zostanie wdeptany w głębsze warstwy wykładzin oraz zanim porysuje podłogę. Natomiast regularne i częste mycie podłóg twardych zapobiegnie roznoszeniu zabrudzeń do dalszych części budynku.

Krok 4. 

Usuwaj śnieg i błoto najszybciej jak to możliwe

Oprócz ogólnego brudu i gruzu, zima przynosi ogromne ilości soli. Ze wszystkimi uszkodzeniami, jakie sól powoduje na drogach i w naszych samochodach, nie ma się co dziwić, że to jeden z najbardziej szkodliwych elementów, które można wprowadzić na podłogi w Twoim budynku. Przy zetknięciu z wilgocią może po wyschnięciu pozostawić na podłodze kredowobiałą pozostałość.  Jeżeli pozostanie tam dłużej może spowodować trwałe plamy, zarówno na dywanach, jak i na twardych podłogach. Plamy te ciężko usunąć bez profesjonalnej chemii czyszczącej. Drewniane podłogi są szczególnie narażone na korozyjne działanie soli. Rozpuszczona wraz z błotem i śniegiem zaczyna wsiąkać i powodować trwałe zniszczenia jej zewnętrznych i wewnętrznych warstw np. wypaczania.

Na szczęście istnieje dość łatwe rozwiązanie dla małych, kontrolowanych obszarów podłogi, które zostały wystawione na działanie roztopionej soli – woda i ocet. Dotknięte miejsce należy wyczyścić  mieszaniną wody i octu w proporcji 1:1 delikatnie szorując szczotką i odkurzyć obszar suchym ręcznikiem, aby wchłonąć sól, która została wypchnięta z dywanu.

W przypadku podłóg drewnianych rozcieńczyć kubek białego octu w 4 litry wody i wyczyścić w mopem tak jak zwykle. Biały ocet usunie plamy z pozostałości soli i pomoże zmniejszyć wchłanianie szkodliwej soli do drewnianych podłóg.

W przypadku dużych powierzchni o dużym natężeniu ruchu najlepiej jest zatrudnić profesjonalną firmę sprzątającą. Firmy czyszczące stosują specjalistyczną chemię i neutralizatory, aby zwalczać ciągłe plamy z roztopionej soli i resztki gromadzącej się wody. Dodatkowo dysponują odpowiednim sprzętem, dzięki czemu mogą szybko zebrać błoto i pozostawić suchą posadzkę.

Krok 5. 

Bezpieczeństwo przede wszystkim

Na koniec, chociaż ważne jest, aby dbać o swoje podłogi, ważniejsze jest zwracanie uwagi na pracowników i klientów. Błoto gromadzące się w obszarach o dużym natężeniu ruchu tj. przedsionki, drzwi, hole może stanowić zagrożenie dla pracowników i gości. Należy to na bieżąco monitorować.

Sprzątanie powinno odbywać się w porach minimalnego ruchu osób, a miejsca, w których aktualnie odbywa się mycie podłóg, powinny być  odgrodzone tymczasowymi barierkami, z jednoczesnym zapewnieniem możliwości przejścia suchą drogą. 

W przypadku szerokich przejść dobrze sprawdza się metoda „pół na pół” – połowa szerokości przejścia na czas mycia jest wyłączona z ruchu, który odbywa się w tym czasie drugą częścią, po czym następuje zmiana.

Znaki bezpieczeństwa, ostrzegające przed poślizgnięciem, nie mogą zastępować właściwych środków prewencyjnych, powinny być jedynie ich uzupełnieniem. Należy je usuwać niezwłocznie gdy tylko staną się zbędne. Pozostawianie ich w miejscach, w których zagrożenie już nie istnieje, powoduje, że ludzie przestają zwracać na nie uwagę i zaczynają lekceważyć ostrzeżenia.

Jeśli potrzebujesz porady dotyczącej zimowego harmonogramu sprzątania dla swojej firmy lub chciałbyś zapytać o którąkolwiek z wyżej wymienionych usług, zadzwoń do nas pod numer 601 555 918 lub napisz biuro@breclean.pl. Chętnie Ci pomożemy!

sprawdź podobne artykuły

Powrót do szkoły i rutyna w sprzątaniu

Mamy juz połowę września. W naszej rodzinie to właśnie wrzesień jest początkiem nowego roku. To w tym momencie robimy podsumowania i plany na kolejny rok. Nie w styczniu. A to za sprawą naszej 4 dzieci :). Trójka z nich jest już w placówkach, także jak się domyślacie układanie naszego planu tygodnia wciąż trwa. Mam nadzieję, że do końca miesiąca już wszystko się wyklaruje. 🙂 Koniec wakacji i początek roku szkolnego to też ustalenie na nowo rutyny każdego dnia. W tym rutyny sprzątania.

czytaj dalej

Czy naprawdę warto zlecić profesjonalne pranie dywanu? 

Odpowiem Wam szczerze. Tak – jeśli tylko Cię na to stać. Jeżeli nie, to rozważałabym czy w ogóle taki dywan kupować.
Ta zasada działa w odniesieniu do każdego innego sprzętu czy wyposażenia Twojego domu.

czytaj dalej

20 miejsc o których większość z nas zapomina podczas wiosennych porządków

Wiosna juz wisi w powietrzu. A tym samym nadchodzi czas wiosennych porządków.
Jest to moja ulubiona pora roku. Wszystko budzi się do życia. Także ja sama ;). Nie wiem jak dla Was, ale dla mnie nie ma lepszej okazji do nadrobienia zaległości jakie nagromadziły się przez zimę we wszystkich zakamarkach domu.
Poniżej przedstawiam Wam listę 20 miejsc, o których wiele z nas zapomina

czytaj dalej